Czas burzy – Adrian Grzegorzewski

Czas burzy

Adrian Grzegorzewski

 

            Doskonała opowieść o żołnierzach walczących w czasie Drugiej Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. To także opowieść o bezgranicznej miłości i przyjaźni. Głównymi bohaterami książki są Swieta i Piotr, którzy pokochali się do granic możliwości i byli wstanie przetrwać wiele, by móc być razem. Długa rozłąka i niepewność o los drugiego człowieka nie zniszczyła uczucia, które pomiędzy nimi powstało. Wręcz przeciwnie umocniło w nich przekonanie, że są dla siebie jedynymi, najważniejszymi osobami na świecie, dla których są w stanie pójść w ogień. Jest również Marta, waleczna i odważna kobieta walcząca o wolną Polskę oraz jej mentor i przyjaciel Witalij – Ukrainiec, który pomimo swego pochodzenia walczy u boku Polaków przeciwko swoim rodakom, nie był w stanie wybaczyć im krzywdy, którą wyrządzili jego rodzinie. Hucuł przyjaciel Piotra i Swiety, który wbrew sobie zakochał się w ukochanej przyjaciela, jednak pozostał wierny zasadom i nie zrobił nic co mogłoby zniszczyć związek przyjaciół. Cierpiał niesamowicie, ale wiedział, że nie może nic zmienić. Przyjaźń Piotra i Kuby przetrwała wszystko: wojnę, okupację, a nawet śmierć! Jak zakończy się wielka miłość Piotra i jego ukochanej? Jaką rolę w powieści odegra Marta? Przyjaciółka i skryta rywalka Swiety?

            Książka została napisana doskonale, czuć emocje, które przeżywają bohaterowie. Nie jest to natomiast lekka lektura. Czas wojny niesie za sobą śmierć, krew, nienawiść, a nawet swego rodzaju odczłowieczenie. Pojawia się chęć zemsty za wyrządzone krzywdy. To wszystko przeżywają bohaterowie. Niektóre sceny są drastyczne i przygnębiające. Jednak całokształt książki jest niezwykle wzruszający i pokrzepiający serca. Podziw wzbudza fakt, że ludzie w czasie zagłady walczą o siebie i swoich bliskich z całych swoich sił, potrafią oddać życie, by uratować innych, ale przede wszystkim potrafią kochać i nie wyzbyć się tych dobrych uczuć i emocji. Chociaż jest to niezwykle trudne, bywa też zbawienne.  Bohaterowie bowiem doświadczają bezgranicznej miłość, której nie jest w stanie zniszczyć nawet śmierć. Historia nie ma szczęśliwego zakończenia, ale dusza bohaterów zostanie oczyszczona dzięki miłości i wielkiej życiowej mądrości.

            Autor opisując historię bohaterów korzystał z własnych doświadczeń, zdobytej wiedzy oraz wspomnień swojej rodziny. Opowieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach i wzbogacona została w literackie elementy. Powiem szczerze, że książka natchnęła mnie do chwili zadumy nad minionymi czasami, nad ludźmi, którzy walczyli za naszą wolność. Tak naprawdę to nasze babcie i dziadkowie są częścią tej historii. Myślę, że właśnie taki zamysł miał autor, by książka oprócz zwykłej fabuły niosła ze sobą historię i oddawała hołd poległym żołnierzom.

 

The following two tabs change content below.

monika133

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook