Dziki seks – Carin Bondar

Dziki seks

dr Carin Bondar

 

            Interesująca książka pełna zadziwiających faktów wprost z intymnego świata zwierząt. Zastanawialiście się czasami jak wygląda proces współżycia u ssaków, ptaków, gadów, płazów czy może owadów? Owszem, jak współżyją psy czy koty wie chyba każdy, ale jak wygląda ten proces u węży, pająków czy ptaków? Oczywiście zupełnie inaczej, różnorodność uwidacznia się nie tylko u innych gatunków, ale także u różnych odmian czy nawet tych samych osobników, lecz zamieszkujących odmienne terytoria. Różnorodność jest ogromna. A świat zwierząt intrygujący, zadziwiający i niezwykle tajemniczy.

            Sam proces współżycia to jedno, ale znalezienie odpowiedniego partnera to nie lada wyzwanie. W świecie zwierząt najważniejsza jest maksymalizacja dostosowania biologicznego, czyli wybór idealnego partnera, który pozwoli na wydanie jak najbardziej licznego i silnego potomstwa, które pozwoli na kontynuację linii genetycznej. Jest to  niezwykle trudne w okrutnym i niebezpiecznym świecie natury. Tutaj czasami współżycie odbywa się tylko po to, by przetrwać, a silniejsze jednostki stosują liczne podstępy, by zwabić partnera czy partnerkę. Weźmy na przykład owada – wojsiłka, który musi włożyć ogromny wysiłek  w znalezienie pożywienia. Samce często wykorzystują ten fakt i wabią samice swoją zdobyczą. Kiedy skończą akt seksualny brutalnie odbierają podarek wybrance. Współżycie seksualne u zwierząt jest o wiele bardziej skomplikowane niż u ludzi. Zwierzęta podobnie jak my podatni są na wpływy innych osobników. Zwracają uwagę na trendy i opinie społeczne. Tu również pojawia się hierarchia społeczna mająca wpływ na wybór partnerów. Świat zwierząt jest również nieprzewidywalny i zaskakujący, przykładem tego może być fakt, że samiec, który odbył stosunek homoseksualny na oczach samic staje się dla nich bardziej atrakcyjny. Dziwne prawda? Istnieją również trójkąciki. Samice szpaków mieszkające w swojej okolicy dzielą się swoimi partnerami, nie akceptując natomiast nieznanych rywalek. Nie lada sprytem wykazują się węże pończoszniki, które przez zimę hibernują w dużych grupach, a kiedy się budzą przechodzą w reprodukcyjny tryb. Samce po przebudzeniu są sztywne i zimne, a przez to bardziej narażone na ataki drapieżników, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie stosują homoseksualny podstęp, wytwarzając damskie feromony. Wabią w ten sposób innych samców, którzy ogrzewają podstępnego samca swoim ciałem. Kiedy owy samiec osiąga odpowiednia temperaturę przestaje wytwarzać damskie feromony. Jednak nie dla każdego taki podstęp dobrze się kończy. Mogą zostać uduszone przez rozwścieczonego, oszukanego samca, albo może dojść do wymuszonej kopulacji. Ciekawym sposób poznania kandydata na partnera stosują samice orangutanów. Sprawdzają samców poprzez zabieranie im pożywienia. Jest to niejako test czy samiec odpowiednio zareaguje i nada się na partnera i ojca jej dzieci. Co ciekawe samice niektórych gatunki zwierząt mają możliwość wyboru, który ejakulat powinien je zapłodnić. Współżyjąc z kilkoma partnerami mają świadomość, że plemniki ostatniego zapłodnią jej jajeczka. Początkowo mogą współżyć z kim popadnie, a na koniec zostawiając sobie najlepszego partnera. Inne osobniki płci żeńskiej natomiast potrzebne są tylko do złożenia jaj, samiec natomiast odpowiedzialny jest za opiekę nad nimi. Jestem pewna, że nie jedna kobieta chciałaby posiadać taką zdolność wyboru który ejakulat ma ją zapłodnić, czy możliwość obciążenia ciążą i opieką nad dzieckiem mężczyznę. Niestety, albo stety nie ma takiej możliwości.

            Jeżeli ktoś z Was jeszcze nigdy nie zastanawiał się jak wygląda proces współżycia zwierząt to mam nadzieję, że swoją wypowiedzią do tego zachęciłam. Dzięki wiedzy dr Carin Bondar – autorki książki „Dziki seks” – biolożki, dla której współżycie stworzeń stało się centrum zainteresowania, macie do tego okazje, możecie dogłębniej poznać interesujące, a czasami zaskakujące fakty z intymnych zbliżeń zwierząt. Niezwykle ciekawa pozycja pozwalająca poszerzyć naszą wiedzę i poznać świat zwierząt od środka.

The following two tabs change content below.

monika133

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook