Pani Furia – Grażyna Plebanek

Pani Furia

Grażyna Plebanek

Pani Furia – dość wymowny tytuł utworu Grażyny Plebanek. Książka porusza dość ważny temat dyskryminacji czarnoskórych. Alia przekonała się o tym na własnej skórze i doświadczała tego każdego dnia. Główna bohaterka książki jest czarnoskóra, urodziła się w Kinszasie – Kongijskiej miejscowości, lecz jako mała dziewczynka wraz ze swoją rodziną przeprowadziła się do Belgii. Jej życie nie było usłane różami.

            Matka od najmłodszych lat wykorzystywała pomoc córki na wszelkie możliwe sposoby. Ojca Alia kochała bardzo mocno, uwielbiała słuchać jego opowieści oraz boksować pod jego okiem. Jednak kiedy sprawy potoczyły się inaczej niż cała rodzina tego by chciała, ojciec załamał się i po pewnym czasie, pod pretekstem opieki nad chorym ojcem wrócił do Kinszasy obiecując pomoc i szybki powrót. Niestety, on nigdy nie nastąpił. Alia po zniknięciu Eddiego musiała bardzo szybko dorosnąć i opiekować się domem, matką i swoimi braćmi. Zmagała sie z wieloma sprzecznymi emocjami: tęsknotą, nienawiścią, radością i smutkiem. Niestabilność emocjonalna towarzyszyła jej od najmłodszych lat i tak już pozostało. Życiowe doświadczenia, wzór rodzinny, a raczej jego brak oraz przeżyte historie odcisnęły piętno na jej dorosłym życiu. Próbowała wielu sposobów na odnalezienie prawdziwej siebie, dopiero przypadkowe spotkanie uzmysłowiło jej, że powinna wstąpić w szeregi policyjne. Wytyczyła sobie cel i do niego dążyła, bez niczyjej pomocy. W końcu osiągnęła to, czego pragnęła. Praca stała się jej całym życiem, tam poznała współpracowników, których nazywała przyjaciółmi, a nawet swoją rodziną. Pomimo tego była samotna, nie wiedziała co to radość i szczęście. Jednak przyjaciele, którym ufała trzymali coś w tajemnicy. Jak zachowa się Alia, gdy dowie się czego owa tajemnica dotyczy? Czy zaakceptuje to co robią i stanie się jedną z nich?

            Zakończenie książki jest dość tajemnicze i pełne domysłów. Niedopowiedzenie pozwala każdemu czytelnikowi na dokończenie historii według własnej wyobraźni. Ja osobiście wolałabym czytelne zakończenie. Nie daje mi spokoju jak zakończyła się historia Alii, po której stronie stanęła. Myślę natomiast, że właśnie taki efekt chciała osiągnąć autorka, by historia zapadła w pamięci i często się do niej wracało.

            Cały utwór nie powalił mnie na kolana, aczkolwiek czytałam go z zainteresowaniem. Początek trochę zagmatwany, środek już ciekawszy, a koniec pełen niejasności. Książka pomimo, że nie jest moim faworytem na pewno utkwi w mojej pamięci.

The following two tabs change content below.

monika133

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook