Noc ognia – Eric Emmanuel Schmitt – Czy On istnieje?

 

Noc ognia

Eric-Emmanuel Schmitt

            To opowieść zabarwiona filozofią i problemem istnienia Boga. Bohater książki Eric jest młodym filozofem i scenografem. Na potrzeby filmu, który współtworzy wybiera się w podróż po pustyni. Wyprawa nie należy do łatwych, pustynia to nie park ani las. Sahara jest nieobliczalna i bardzo niebezpieczna. Nikt nie powinien bez przewodnika, osoby która zna pustynię i jej zwyczaje wybierać się w podróż, czy też oddalać się od grupy.

            Eric wraz ze swoim znajomym uczestniczą w  wyprawie organizowanej przez biuro podroży.  Karawanie przewodniczy Abajghur, człowiek z Ahaggaru, który przemierza Saharę od najmłodszych lat. Eric podziwia tego mężczyznę, jego styl bycia, doświadczenie życiowe i niezwykły spokój wewnętrzny. Główny bohater natomiast jest osobą niezwykle zagubioną, która nie wie kim jest, nie rozumie swoich sprzeczności i wciąż szuka siebie samego. Nie wierzy w Boga, nie twierdzi natomiast, że nie istnieje, lecz jako filozof zadaje mnóstwo pytań, na które nie można jednoznacznie znaleźć odpowiedzi. Wszystko jednak zmienia się za sprawą jednej wyjątkowej nocy. Na pustyni dzieją się rzeczy, których się nie spodziewał, przeżywa spotkanie z kimś lub czymś wyjątkowym.  Wydarzenie na zawsze zmieni jego życie i podejście do istnienia Boga. Co się wydarzyło i kto wpłynął na jego światopoglądy?

            Książkę przeczytałam z zaciekawieniem, pomimo tego, że nie przepadam za filozoficznymi pozycjami. Nie jest to książka, którą czytałam z zapartym tchem, ale cieszę się, że ją przeczytałam. Spowodowała, że zaczęłam zastanawiać się co tak naprawdę sama sadze o istnieniu Boga. Ta książka nie przekonuje, ze On istnieje, jednak zwraca uwagę, że być może jednak tak jest. Autor nie chce nikogo nakłaniać do wiary, ale opowiada historię, która może być przykładem na to, że wiele rzeczy nie dzieje się bez przyczyny, a może nawet za sprawą kogoś tam u góry.

The following two tabs change content below.

monika133

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook