Charlie i fabryka czekolady – Roald Dahl

Tak jak obiecałam, dziś będzie czekoladowo. Charlie i fabryka czekolady Roald’a Dahl’a. To książka „ociekająca” czekoladą, czytając ją ma się wrażenie jakby czekolada była wokół nas, a każda strona jakby nią pachniała! Cala książka przepełniona jest wspaniałym humorem. Czytając ją uśmiech co chwila pojawiał się na mojej twarzy. Dzisiaj wpis będzie podzielony na dwie części. Pierwsza przeznaczona dla młodych czytelników i druga dla ich rodziców.

Część pierwsza – do dzieci:

Wyobraźcie sobie wielką, olbrzymią fabrykę czekolady, która jest tak duża, że jej przeważająca część znajduje się pod ziemią. Zapach czekolady roznosi się dookoła, wielkie kominy buchają kakaową parą, wszędzie czekolada i inne słodkości ! Posuńcie się w swoich wyobrażeniach dalej!

Wielka rzeka, pełna czekolady i wodospad z opadającymi kaskadami, oczywiście z czekolady! Trawa, przepiękna mięciutka trawa nazwana miętówką, wykonana z miętowego cukru! Na pięknej polanie rosnące stokrotki (oczywiście też zrobione ze słodkości) i wiele innych rzeczy, które przyjdą Wam do głowy wykonane ze słodyczy! … Wiem, ślinka Wam cieknie :).

Takie rzeczy tylko dzieją się u Pana Wonki – właściciela niezwykłej, najwspanialszej na świecie fabryki czekolady.
Wspaniały, zwariowany wynalazca, który w swojej fabryce nieustannie eksperymentuje. Próbując wynaleźć nowe pyszności ;) lubicie eksperymenty? Megalandrynka, jadalne poduszki z pianek, zlizywalne tapety do żłobków, gorące lody na chłodne dni i wiele, wiele innych. Koniecznie tu zaglądnijcie. Książka fantastycznie pobudza wyobraźnie. Jeżeli uwielbiacie fantazjować i wasza wyobraźnia nie ma granic to koniecznie musicie sięgnąć po tą pozycję.

Znacie Umpa-Lumpasów? Nie?! To koniecznie musicie ich poznać! To stworzonka, którzy wzrostem sięgnęliby co najwyżej kolana, mają sterczące czupryny i cały czas się śmieją, a przede wszystkim uwielbiają śpiewać. Nie są to jednak zwykłe piosenki, a oto dowód:

„[...] A gdy się guma jej kończyła,To powiem wprost: gotowa była
Żuć wszystko, co jej wpadło w łapy:
Klej, linoleum, szalik, mapy
Boty, talerze, portmonetki,
Lub stare majtki i skarpetki…
Aż raz – można się dziwić temu -
Przeżuła nos narzeczonemu! [...]„

Ciekawostka pochodząca z książki z przymrużeniem oka: czy wiedzieliście, że „jajko sadzone nie jest jajkiem sadzonym, póki się go wiosna nie zasadzi w polu”?

W książce głównym bohaterem jest Charlie Bucket. Jego rodzina składa się z mamy, taty dwóch babć i dwóch dziadków, a wiecie co jest najśmieszniejsze? Wszystkie babcie i dziadkowie śpią w JEDNYM łóżku. Dziadek Joe i babcia Josephine zajęli jedną stronę łóżka, a dziadek George i babcia Georgina drugą. Całe dnie spędzają w łóżku – mają już swoje lata  :-D. Cała rodzina mieszka w malutkim domku nieopodal fabryki Pana Wonki.

 

Charlie jak każdy z nas ma marzenia! I jego marzenie jest na wyciągnięcie ręki. Co jest jego marzeniem? I w jaki sposób uda mu się je spełnić? Co się wydarzy i jak potoczą się jego losy? Tego wszystkiego dowiecie się w książce… Pomyśl sobie, że Twoje marzenie ukryte jest w jakiejś tabliczce czekolady :D co teraz zrobisz?

Występują również inni bohaterowie: czworo dzieci – chłopiec łakomczuch oraz chłopiec, który nie może oderwać się od telewizora, dziewczynka rozpieszczona przez rodziców do granic możliwości i dziewczynka, która nieustannie żuje gumę (jedną i tą samą ! :) ) Co połączy tą piątkę dzieci? Jakie przeżyją przygody?

Na końcu na czytelnika czeka mała niespodzianka.

 

Miłej i słodkiej!! Lektury

Do rodzica:

Obok zwariowanego świata wyobraźni i humoru pojawiają się wątki przyziemne jak bieda czy niegrzeczne, rozpuszczone dzieci. Charlie bowiem pochodzi z ubogiej rodziny i musi sobie jakoś z tym radzić. Jest dzielnym chłopcem i dobrze mu to idzie. Bieda ukazana jest w lekko humorystyczny sposób, aby nie szokować ale zwrócić uwagę na takie zjawisko. Myślę, że to dobry sposób na przekazanie takich treści dziecku. W książce pokazane jest również, jaki los spotyka niegrzeczne dzieci, więc niech łobuzy mają się na baczności :-D

CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY Roald Dahl ilustrował Quentin Blake, przełożyła Magda Heydel, współpraca Wanda Heydel. Wydawnictwo Znak emotikon. Kraków 2015!

Książka posiada twardą oprawę, jest solidnie wykonana. Rysunki w książce są czarno białe, ale wykonane w bardzo humorystyczny sposób. Duża czcionka. Całość składa się z 30 rozdziałów i zawiera 304 strony.

The following two tabs change content below.

monika133

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook